שימור פוריות על ידי תהליך הקפאת ביציות

שימור פוריות על ידי תהליך הקפאת ביציות

21/05/2020 0 By SwrWlCyyDh

נשים רבות אשר עוברות טיפולי פוריות או נשים שעומדות בפני פרוצדורות רפואיות, חוששות לא פעם, שעקב המצב, הן לא יוכלו להיכנס בעתיד להריון, הן יתקשו בכך מסיבות כאלה ואחרות ועל כן, הן מבקשות לשמר מצב קיים, על פיו יוכלו גם בעתיד להיכנס להריון.

לכן, משרד הבריאות מאפשר להן לבצע תהליך שנקרא הקפאת ביציות. המשמעות היא, שהן יכולות להקפיא ביציות בבית חולים בו הן מטופלות, בין אם מדובר בבית חולים פרטי או ציבורי, ובעתיד כאשר יירצו, הן יוכלו להפשיר אותן ולנסות להיכנס להריון.

כידוע, קיים הבדל בין נשים לגברים בכל הקשור לפוריות. בעוד הגבר יכול לייצר זרע גם בגילאים מתקדמים, הרי שאצל נשים השעון הביולוגי עובד אחרת ולכן, אי אפשר לסמוך על כך שבגיל מאוחר הן יוכלו עדיין לייצר ביציות. חשוב להדגיש כאן, שניתן גם לשמור ביציות מסיבות שאינן רפואיות, ואז זה בעיקרון זה מוגבל על פי גיל (מעל 30 אך מתחת לגיל 41), וכן במקרים בהם הבעיה היא אצל הגבר, ואז בשביל שלא ייווצר מצב שהאישה תצטרך לעבור שוב ושוב את הטיפול, מאפשרים לה לשמור ביציות.

כפי שאנחנו יודעים, כל הנושא של טיפול פוריות מאוד התפתח במהלך השנים, והפך להיות גם מאוד פופולארי בקרב נשים, בפרט בישראל. החל מנשים שבוחרות להיכנס להריון מתרומת זרע וכלה בזוגות שאינם יכולים להביא ילדים באופן טבעי, מסיבה כזו או אחרת. מאחר והתחום מאוד השתנה, מאוד השתפר, אך זה טבעי שגם הנושא של הקפאת ביצייות, שמירת ביציו, הפך להיות מאוד נפוץ. מן הסתם, כל זה לא מונע את כל התהליך של בדיקות הריון שיש לבצע לפני ואחרי, בשביל לוודא שאכן הביצית תקינה ואכן ההיריון נקלט.

מה צריך לדעת על תהליך של שימור ביציות

תהליך של שימור ביציות, יכולות להתבצע אך ורק ביחידות להפריה חוץ גופית (IVF) אשר אושרו על ידי משרד הבריאות. בדרך כלל, האישה תבחר ותוכל לעשות את זה, במקומות בהם היא מטופלת בעצמה, כלומר במקומות בהם היא עצמה עוברת טיפול פוריות.

התהליך עצמו כולל מספר שלבים:

תחילה, מתבצע גירוי של השחלות בדרכים שונות, זאת על מנת לייצר מספר רב של ביציות.

לאחר מכן, מתבצע תהליך של שאיבת ביציות. השאיבה מתבצעת בחדר ניתוח תחת הרדמה מקומית או הרדמה כללית קצרה. בסוף התהליך, האישה תועבר לחדר התאוששות למנוחה של מספר שעות.

אחרי השאיבה, יועברו הביציות להקפאה למשך תקופה של עד חמש שנים, כאשר יש אפשרות להאריך את התקופה במידה והאישה מעוניינת בכך.

חשוב לומר, ייתכנו סיבוכים בטיפול וכן יש בו סיכונים. ברמת העיקרון, זה מאוד נדיר שהטיפול מסתבך, שיעורי ההצלחה בו הם מאוד גבוהים, ויש לאישה סיכוי רב להצליח להיכנס להריון אחרי תהליך הקפאה.