סקירת מערכות מאוחרת – המדריך המלא

סקירת מערכות מאוחרת – המדריך המלא

18/06/2019 0 By SwrWlCyyDh

אחרי שלמדנו על בדיקת סקירות מערכות מוקדמת, הגיע הזמן לסקירת מערכות מאוחרת. כנסו וגלו כיצד הבדיקה יכולה להועיל לכן
 
כחלק מבדיקות לגילוי מומים בעובר, נשים רבות מבקשות לעבור סקירת מערכות מאוחרת. בדיקה זו מאפשרת לגלות באמצעות אולטראסאונד, האם התינוק סובל ממומים שונים בגופו. למעשה אין בדיקה זו שונה מסקירת מערכות מוקדמת, אם הבדל קל, עיתוי הבדיקה.

בעוד סקירת מערכות מוקדמת נעשית כבר בשבוע ה-14 , הרי שסקירת מערכות מאוחרת נעשית בין השבוע ה-19 (במידה ולא בוצע סקירת מערכות מוקדמת) לשבוע ה-22 (במידה וכן בוצע). הבדיקה מתבצעת אצל גניקולוג, פרטי או של הקופה.


מה מגלים במסגרת סקירת מערכות 

הבדיקת בודקת האם התינוק סובל ממומים מולדים פיזיים. במהלך הבדיקה הרופא יכול להעריך את גודלו של העובר, לבדוק את מצבם של עמוד השדרה,עיניים, כיס המרה, איברי מין, מבנה מוח ופנים,  גפיים, מדורי הלב, כלי הדם בחבל הטבור ועוד. במידה ומתגלה משהו לא תקין, האישה צריכה לעבור סקירת מערכות מורחבת.

במהלך סקירה זו, שנעשית בדרך כלל בין השבועות 22 ל-24, הרופא בודק את העובר לאורך כל גופו, על מנת לבחון האם יש משהו לא תקין. במהלך בדיקה זו יכול הרופא גם להעריך את משקלו ולקבוע את מיקום השלייה. אם גם כאן יתברר שמשהו לא תקין, תצטרך האישה להיות במעקב הריון ויהיה על בני הזוג ועל הרופא להחליט כיצד להתקדם עם ההריון.

במה מתחשב הרופא בסקירה:

  • במשקל האישה
  • בגודל הבטן
  • ניתוחים שהיא עברה בעבר

לשאלה הגדולה, היכן לעשות?

להבדיל מסקירת מערכות מוקדמת ומבדיקות אחרות, דומגא דיקור מי שפיר, סקירת מערכות כן נכללת בסל הבריאות ועל כן גם ניתן לבצע אותה במסגרת הקופה וגם עלותה זולה יותר (בדרך כלל הקופות משתתפות ב-100 עד 500 שקל, אך מרבית הקופות משתתפות רק בבדיקה אחת, מוקדמת או מאוחרת.  עלולה סקירת מערכות מאוחרת יכולה להגיע ל-2000 שקל אצל רופא פרטי.

למרות זאת יש לזכור את ההיתרונות שבבדיקת סקירת מערכות אצל רופא פרטי:

  • אצל רופא פרטי הבדיקה מורחבת יותר
  • במסגרת הקופה אתן כפופות לבצע את הבדיקה אצל רופא שהקופה קובעת בעוד שבמקרה פרטי אתן מחליטות
  • בדיקות אצל רופא פרטי נמשכות יותר זמן אך גם נחשבות ליותר קפדניות

חשוב לציין, יש נשים שעוברות סקירת מערכות מורחבת לאחר השבוע ה-34, לצורך בדיקת מוח, מעיים ומערכת השתן של העובר. משרד הבריאות לא ממליץ על כך ואין חובה לעשות זאת.


מעוניינות לעבור סקירת מערכות מאוחרת? תשאירו פרטים ואנחנו נדאג שיחזרו אליכן. בינתיים אתן מוזמנות לקרוא כאן על אודות סקירת מערכות מאוחרת