מה מגלה לנו בדיקת אולטראסאונד

מה מגלה לנו בדיקת אולטראסאונד

18/06/2019 0 By SwrWlCyyDh

בדיקת האולטרסאונד אינה רק מראה לנו את העובר אלא גם נועדה לשלול מומים שונים במערכות הגוף של העובר ולוודא כי ההריון הינו תקין
 
אולטרסאונד הינה בדיקה אמינה, בטוחה וזמינה אשר בעזרתה מקבלים תמונות מדוייקות של איזורים שונים בגוף. זו בדיקה שכיחה ביותר ובעלת חשיבות לבדיקת תקינות של הריון והתפתחות העובר.
 
מתי יש צורך בבדיקת אולטרסאונד?

בדיקות אולטרסאונד במהלך ההריון נעשית בשבוע 9-7 כאשר זהו אולטרסאונד ראשון המשמש לשם בחינת חיות העובר (דופק), מיקום ההריון (בתוך או מחוץ לרחם), גודל העובר וכן גיל ההריון המדוייק. בשבוע 14-11 נערכת בדיקת שקיפות עורפית אשר הינה בדיקת אולטרסאונד שבאה להעריך הערכת סיכון להימצאות תסמונת דאון והאם יש צורך לבצע בדיקת מי שפיר.
 
בטווחי שבוע 17-14 מתבצעת בדיקת אולטרסאונד לבחינה של כל איברי העובר הכוללים גם איברים פנימיים כגון לב, כליות, מוח וכן בדיקה של גפיים ופני העובר. בשבועות מתקדמים של 33-30 מגיעה בדיקה להערכת משקל העובר ומצב השליה ומעקב אחר גדילה תקינה של העובר.
 
מלבד בדיקות אולטרסאונד למעקב והערכת העובר במהלך ההריון, הרופא גם עשוי להפנות לבדיקה כזו לצורך בדיקה של מוח התינוק דרך המרפס שזהו האזור הרך של הגולגולת שנסגר בהדרגה.
 
כיצד מתבצעת הבדיקה?

ברוב המקרים שוכבים על הגב כאשר הטכנאי או הרופא מורח על האזור הנבדק כמות קטנה של ג'ל שקוף על בסיס מים וזה מסייע להעביר את גלי הקול ליצירת תמונת העובר על מסך הטלוויזיה. לאחר מריחת הג'ל מעביר הרופא על איזור הבדיקה מכשיר ידני הנקרא מתמר אשר משדר גלי קול. הוא קולט את גלי הקול ומתרגם את התנודות לאותות חשמליים ומחשב מתרגם אותות אלו לתמונות.
 
הבדיקה נמשכת בדר"כ כחצי שעה עד שעה בהכרה מלאה וללא הרדמה. הבדיקה לא מכאיבה ואי-הנעימות היחידה שאולי תחושו תהיה לחיצת הרופא את המתמר על האיבר הנבדק בכדי להשיג תמונה טובה יותר.
 
מה קורה לאחר הבדיקה?

בדיקת האולטרסאונד לא אמורה להשפיע על הרגשתכן כך שבמרבית המקרים ניתן לחזור לפעילות רגילה מיד אחריה אלא אם כן ניתנה לכן תרופת הרגעה לפני הבדיקה. אין כל תופעות לוואי לאחר הבדיקה או חשש לנזקים כלשהם כך שניתן גם לנהוג ולחזור לתפקוד מלא, שוב אלא אם כן נתנו לכן כדורי הרגעה.
 
את תוצאות הבחינה מפענח רופא מומחה שהוא הרדיולוג אשר מומחה לבדיקות הדמיה ולאחר-מכן הוא מעביר דיווח כתוב וחתום לרופא המטפל בכן לאחר מספר ימים.
 
יתרונות וחסרונות הבדיקה

מלבד היכולת לעקוב אחר ההריון והתפתחותו בדרך קלה ובטוחה ישנם יתרונות נוספים לאולטרסאונד. מדובר בבדיקה שאינה תלויה בקרינה מייננת ולכן נחשבת למאוד בטוחה, מכשירי האולטרסאונד יכולים להיות קטנים מאוד וניידים כך שניתן לבצע את הבדיקה בכל מקום ומחיר הבדיקה זול משמעותית ביחס לבדיקות הדמיה אחרות.
 
יחד עם זאת, חשוב לדעת כי לבדיקה גם מספר חסרונות והן כי איכות הבדיקה תלויה מאוד בניסיונו של הבודק, ישנם נבדקים אשר קשה לבצע בהם בדיקה ברמה אבחנתית מספקת כמו נבדקים בעלי עודף משקל ניכר, נבדקים בעלי עור פגוע או בצקתי או במידה והאיבר הנסרק מוסתר ע"י אוויר או עצם.
 
חשוב לדעת

תחום האולטרסאונד הינו מועד לפורענות בכל אשר קשור לרשלנות רפואית בלידה ובהריון במידה ולא מוודאים מומים קיימים בזמן. לכן, וודאו כי הרופא אשר עורך את הבדיקה הינו בעל מומחיות, מיומנות וידע נרחב בתחום. ניתן גם להתייעץ עם חברים או מכרים אשר עברו בדיקות אצל רופא זה ולשאול לחוות דעתכם.
 
הבדיקה יעילה מאוד לאיתור מומים אך יחד עם זאת אינה יכולה להבטיח איתור שלהם בכל מקרה ובכל הריון ולכן חשוב לערוך את כל הבדיקות הנחוצות