טיפול פוריות – מתי עושים אותו וכיצד הוא מתבצע

19/02/2020 0 By SwrWlCyyDh

הנתונים מלמדים, שישראל נחשבת למעצמה בתחום של טיפולי פוריות. המספרים בישראל גבוהים לאין שיעור מכל מדינה מערבית אחרת. לשם המחשה, מדי שנה נערכים קרוב לארבעים אלף מחזורים של טיפולי פוריות. מספרים כאלה לא מוכרים במדינות המערב ברוב המדינות, מדובר באלפים בודדים, ביחס לגודל האוכלוסייה.

מדוע הטיפולים זוכים להצלחה בישראל

טיפול פוריות זוכה להצלחה גדולה בישראל מסיבות שונות:

ראשית, הכרה בכך שקיים קושי רב אצל זוגות ישראלים להביא ילדים באופן טבעי, מסיבות שונות, שנית, בחירה של הרבה מאוד נשים מעל גיל 40 לעבור את הטיפול ולהגדיל בכך את הסיכוי להיכנס להריון.

שלישית, שינויים חברתיים, למשל, היום יש הרבה יותר נשים שמעוניינות להביא ילדים מתרומת זרע ולא באמצעות בן זוג.

ארבע, זוגות אשר מתמודדים עם מחלות גנטיות, תסמונות ומומים, ירצו לעבור טיפול הפריה, שכן אז אפשר לייצר  תהליך אבחון טוב יותר לגילוי תסמונות ומומים, וכך ניתן להוליד ילדים שלא מקבלים את הגן הפגום מהוריהם.

לכל זה יש גם להוסיף את האלמנט הכלכלי, קופות חולים מממנות טיפולי פוריות ולכן מבחינה זו, זה משתלם לזוגות או לנשים, לבצע את התהליך הזה.

על טיפולי פוריות

טיפול פוריות, מאפשר לזוגות וכמובן לנשים, להיכנס להריון באמצעות סוג של מניפולציה, בו לוקחים את הזרע של הגבר והביצית של האישה, מבצעים הזרעה במעבדה במטרה לייצר ממנו עובר ומחזירים אותו אל הרחם, במטרה שהוא יקלוט אותו. במידה והוא נקלט, אז יש הריון. כאן צריך לומר, בדרך כלל, האישה צריכה לעבור מספר רב של מחזורים עד שזה אכן נקלט ויוצא מכך הריון. שכן גם אם זה נקלט, זה לא בהכרח מוביל להריון.

תהליך של טיפול פוריות הוא לא תהליך פשוט. לא פיזית ובוודאי לא נפשית. במהלך התהליך, שלוקח מספר שבועות, האישה צריכה להזריק לעצמה זריקות בבית ולקחת כדורים, היא צריכה להגיע אל בית חולים כמעט מדי יום, בשביל לבצע בדיקות דם ואולטרא סאונד לראות כיצד הטיפול מתקדם. אחרי שהיא מבצעת את תהליך ההזרקות, יש תהליך של שאיבת ביציות, אז מוסיפים את הזרע של הגבר ומעבירים הכל למעבדה, ולאחר מכן, על האישה לחזור לבית חולים, לתהליך החזרה (במידה ואכן הצליחו לייצר בתהליך ההזרעה עוברים, דבר שהוא כלל לא בטוח).

כאמור, גם מבחינה נפשית, לא מדובר בתהליך פשוט. זה מתחיל בעצם התהליך עצמו, וזה ממשיך בכך, בגלל שהטיפול לא בהכרח מצליח כבר בסבב הראשון, האישה מתמודדת עם לא מעט קשיים, חרדות ופחדים, בוודאי אם מדובר בטיפול שנערך בגיל מתקדם.

צריך לומר, הרופאים ממליצים לעבור את הטיפול הזה, בוודאי במקרים בהם האישה מתקרבת לגיל בו היא לא תוכל עוד ללדת. מאחר וכך אפשר להגדיל את הסיכויים להריון בריא.