דיקור מי שפיר

דיקור מי שפיר

18/06/2019 0 By SwrWlCyyDh

משרד בריאות ממליץ לנשים בעלות מאפיינים מסוימים לעבור דיקור מי שפיר, כנסי ותגלי האם גם את צריכה לעבור את הבדיקה

על פי הערכות, בישראל כל אישה שביעית עוברת בדיקת מי שפיר. בהערכה כללית אנחנו מדברים על אלפי נשים שעוברות את הבדיקה מדי שנה. בהמשך נראה שמשרד הבריאות אומנם ממליץ לנשים בקבוצות מסוימות לעבור את הבדיקה, אך עלינו לציין כבר כעת, שיש לא מעט ביקורת על כך
לבדיקת דיקור מי שפיר יש משמעות רבה עבור ההורים לעתיד שכן היא חלק מהבדיקות שמבצעים בתקופת ההריון ונועדות לגלות האם לעבור יש ממומים שיכולים להשפיע על מהלך חייו. במקרה הנ"ל אנחנו מדברים על בדיקה לגילוי תסמונת דאון.

בקצרה נסביר, שלכל עובר אמורים להיות 46 כרומוזומים (23 שמקורם מהאם, ו-23 שמקורם מהאב), כל מספר אחר מראה על בעיה גנטית, לבעלי תסמונת דאון יש 47 כרומוזומים. בדיקת דיקור מי שפיר, בוחנת את המים בהם נמצא העובר בזמן ההריון. באמצעות המים (שהם אינם אלא השתן של העובר), ניתן לבדוק את התאים שלו ומהם להוציא DNA שלו. מכאן ניתן לבדוק את המקורות התורשתיים שלו.

5 הערות קצרות על דיקור מי שפיר

  • היא נחשבת לבדיקה היחידה באמצעותה ניתן לבדוק האם לעובר יש תסמונת דאון
  • הבדיקה ניתנת בישראל חינם לנשים מעל גיל 35.
  • נשים מתחת לגיל זה צריכות לשלם 2,000 שקל
  • אחת מכל שלוש מאות בדיקות כאלה, נגמרות בהפלה
  • מקור הבדיקה בכלל כבדיקה לגילוי מין העובר

על הבדיקה

הבדיקה מתבצעת באמצעות החדרת מחט אל הרחם, היא שואבת מעט מי שפיר, אותם לוקחים למעבדה לבחון את הרכבם.
לאחר הבדיקה יש לנוח במשך 48 שעות ואסור לזוז.

את הבדיקה יש לבצע מהשבוע ה16 עד ה-18, לא ניתן לבצע לפני זה מאחר ואז אין מספיק מי שפיר כדי לבצע אותה.
עובדות שיעזרו לכן להפריך את המיתוסים בנושא:

  • בדיקת מי שפיר נעשית אך ורק אחרי בדיקת אולטראסאונד ותחת ביקורת המכשיר 
  • אולטראסאונד לא מהווה תחליף לבדיקה
  • גם לא בדיקת חלבון עוברי
  • לא חייבים לעשות את הבדיקה
  • רק גניקולוגים ומומחים ללידות יכולים לבצע את הבדיקה

בתחילת המאמר ציינו שישנן אוכלוסיית שמשרד הבריאות מעודד אותן לבצע את הבדיקה, מדובר באוכלוסיות כגון: נשים מעל גיל 35, נשים שבדיקות קודמות גילו שיש סיכון להולדת עובר עם תסמונת דאון, נשים שעברו הריון בעייתי בעברן, נשים שעברו סקירת מערכות מוקדמת שהתגלתה בה בעיה,  נשים שנשואות לגברים עם ליקוי גנטי.

למרות זאת יש לא מעט ביקורת על הבדיקה, בעיקר כלפי העובדה שנשים מתחת לגיל 35 עוברות אותה. ההסבר הוא, שיש הטוענים שמשרד הבריאות ורופאים מעודדים נשים מתחת לגיל 35 לעבור את הבדיקה, למרות שאין להן צורך, וכך נוצרת פאניקה בקרבן.  כפי שציינו , הבדיקה יכולה להסתיים לא אחת בהפלה ואחד לחמש מאות מקרים בערך יכול להיגרם גם זיהום אצל האישה.

עם זאת, רופאים מסכימים שהבדיקה חשובה מאוד בקרב אותן קבוצות שמשרד הבריאות המליץ להן לעבור את הבדיקה, לא רק לבריאותן אלא גם לבריאות העובר ותיכנון עתידו.

מעוניינים לדעת עוד על בדיקת דיקור מי שפיר? תקראו כאן מידע נוסף בתחום. בינתיים אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואנחנו נדאג שיחזרו אליכם בהקדם