בדיקת שקיפות עורפית – למה היא כל כך חשובה

בדיקת שקיפות עורפית – למה היא כל כך חשובה

18/06/2019 0 By SwrWlCyyDh

עוברים אשר אצלם נמצאה כמות גדולה יותר של נוזל עורפי נמצאו במחקרים כבעלי סיכון מוגבר להיות נשאים של פגמים כרומוזומליים, מכאן חשיבותה של בדיקת שקיפות עורפית
 
עקב מחקרים אלו ובזכותם התפתחה לה בדיקת השקיפות העורפית וכיום הינה אחת מתוך בדיקות הריון רבות אשר נועדו לצורך הגדלת סיכויי הזיהוי של הפרעות כרומוזומליות בעובר ובעיקר לצורך זיהוי תסמונת דאון. מתי יש לבצע את הבדיקה, מי אוכלוסיות הסיכון ומה אופ הבדיקה? הכל במאמר הבא.
 
מתי נהוג לבצע את הבדיקה?

בדיקה זו מתבצעת בין שבוע 13-11 להריון ומומלצת לביצוע בכל ההריונות. במידה והבדיקה מתבצעת בשלבי הריון החורגים מזמנים אלו, אזי ישנו קושי בהשוואת התוצאות למדגם של אוכלוסיה אשר הינה בריאה.
 
אופן ביצוע הבדיקה

בדיקת שקיפות עורפית אורכת כ-20-15 דקות בממוצע כאשר האישה שוכבת על כיסא מוטה לאחור בדומה לבדיקת אולטרסאונד רגילה. המתמר מונח על בטן האישה וכך משקפים את העובר על גבי מסך הטלוויזיה כשהעובר שוכב על צידו.
 
השלב הבא הוא המתנה שראשו של העובר לא יהיה בכיפוף אלא במנח רגיל וזאת על מנת לא לגרום לכל הטיה במהלך המדידה. לאחר-מכן מודדים את עובי הנוזל אשר נראה מקצה אחד לקצה השני של עורפו וכן מודדים את גודלו של העובר. לאחר כל המדידות עורכים את ההשוואה.
 
שקיפות עורפית בשילוב בדיקת דם

בכדי להעלות את שיעור הניבוי לתסמונת דאון, ניתן לבצע בדיקת דם לאם בה בודקים 2 חלבונים אשר מופרשים מהשליה ובאם מתקבלת תוצאה שהינה חריגה, ייתכן כי העובר סובל מתסמונת דאון. יחד עם זאת, שימוש בתוכנה המשקללת ומצרפת את נתוני בדיקת הדם עם בדיקת השקיפות העורפית מעלה את רמת החיזוי לתסמונת דאון עד 90%-85%.
 
חשיבות הבדיקה ואוכלוסיות בסיכון

חשוב לבצע בדיקה זו בזמן שלה על-מנת לגלות סיכוי למומים ותסמונות כדי לא להיות חלילה מופתעים אלא מוכנים בזמן הלידה. הבדיקה מאוד מומלצת כיוון שבכל הריון ישנו סיכון מסויים לתסמונות כרומוזומליות אפילו בגילאים צעירים של האם.
 
בדיקת השקיפות העורפית לבדה מסוגלת לחזות בכ-60% מהמקרים את תסמונת הדאון. הסיכון לתסמונת זו עולה ככל שגיל האם עולה ועומד על כ-1,400:1 הריונות כאשר גיל האם מתחת לגיל 25, כ-350:1 בגיל 35 ו-100:1 בגיל 40.
 
יתרונות הבדיקה

1. בדיקה פשוטה, לא חודרנית ואינה מסכנת את ההריון
2. בדיקה אשר תוצאותיה יכולות לעזור להחליט האם לבצע גם בדיקת מי שפיר
3. מכיוון שבדיקה זו מתבצעת בשלב יחסית מוקדם של ההריון, במקרה ומתגלה עובר שהינו חולה ניתן לבצע הפסקת הריון ע"י גרידה ואין כל צורך בביצוע הפלות מאוחרות.
 
מחיר הבדיקה

מחיר בדיקת שקיפות עורפית הנעשית דרך רופא פרטי יכולה לעלות בין 800-200 ש"ח וניתן לקבל החזרים דרך קופות החולים. יחד עם זאת, אם הבדיקה מתבצעת במכונים אשר עובדים בשיתוף עם קופות החולים תעלה הבדיקה בין 220-110 ש"ח בהתאם לכרטיס קופת החולים של הנבדקת (מושלם, פלטינום וכדומה).
 
בישראל נקבע כי בדיקה זו מומלצת לנשים בהריון אשר גילן הוא 35 ומעלה וזאת מכיוון שרק אז נמוך הסיכון להפלה מהסיכון ללקות בתסמונת