בדיקת מי שפיר

בדיקת מי שפיר

18/06/2019 0 By SwrWlCyyDh

בדיקת מי שפיר הפכה ליעילה ובטוחה עם התפתחות אמצעי ההדמיה, ובייחוד אולטראסאונד. כיום הבדיקה כלולה בסל הבריאות בהתוויות רבות, ובמיעוט המקרים בהם הקופה לא ממומנת על ידי קופות החולים, למרות זאת נשים רבות בוחרות לבצע את הבדיקה בכל זאת 

בדיקת מי שפיר היא השיטה הפשוטה והנפוצה ביותר להשיג דגימה מן הרקמה העוברית. העובר משיל תאים רבים (תאי עור, מערכת עיכול וכו') למי השפיר, ולכן דגימה של הנוזל הזה מאפשרת בדיקה של המטען הגנטי של העובר, בדיקה של הורמונים וחומרים שונים ועוד.

בעיות במטען הגנטי

בעיות כרומוזומליות כגון תסמונת דאון (טריזומיה 21), תסמונת טרנר (מונוזומיה X) ואחרות, כמו גם מחלות גנטיות (ציסטיק פיברוזיס, טאי זקס ועוד ועוד) ניתנות לאבחון באמצעות התאים שבמי השפיר. במקרים אלו בדיקת מי שפיר נעשית כמה שיותר מוקדם, החל מן השבוע ה-15.

בשלות ראתית

אחת התכונות האחרונות להתפתח באיברי העובר היא היכולת להפריש סורפקטנט (חומר המקטין את מתח הפנים) בריאות העובר. ללא החומר הזה העובר לא יצליח לנשום ויפתח תסמונת קשה בשם RDS. במקרים רבים ההחלטה האם ליילד את העובר או לא תלויה בבשלות הריאתית (היכולת של העובר להפריש סורפקטנט), שמוטלת בספק במידה וגיל ההריון נמוך מ-34 שבועות.

במקרים אלו ניתן לבצע בדיקת מי שפיר לצורך איתור רמות חומר בשם ספינגומיאלין, אחד ממרכיבי הסורפקטנט. במידה והרמות גבוהות מספיק- ככל הנראה הריאות של העובר בשלות מספיק.

טכניקה

בישראל של 2012, כל בדיקת מי שפיר מתבצעת באמצעות הנחיית אולטראסאונד. הבדיקה מתחילה מסקירה סטנוגרפית של העובר, הרחם והשליה. לאחר שמוצאים את מקום הדיקור המועדף ("עמודת הנוזל") מתחילים בהכנה לדיקור עצמו. האישה בדרך כלל תשכב על הגב, והבטן תכוסה בסדין סטרלית (מלבד חלון קטן בו יתבצע הדיקור).

מתחילים מחיטוי האזור המיועד לדיקור (בדרך כלל באמצעות ספטול או פולידין). לאחר חיטוי העור מכסים גם את המתמר בכיסוי סטרילי, והרופא לובש כפפות סטריליות. מכאן ואילך כל הציוד בו יעשה שימוש הוא ציוד מעוקר (סטרילי), כל זאת על מנת להקטין עד כמה שאפשר את הסכנה לזיהום מי השפיר.

תחת הנחיית אולטראסאונד מחדירים את המחט פנימה. לאחר מכן שואבים נוזל מי שפיר לתוך מזרקים בגדלים שונים (תלוי בסוג הבדיקה).
לאחר מכן מוציאים את המחט ומחטאים את האזור שוב.

אשפוז, הרדמה ותופעות לוואי

הבדיקה אינה דורשת הרדמה (לעיתים מתבצע אלחוש מקומי במקום הדקירה), ובדרך כלל אינה כואבת במיוחד. במרבית המקרים אין כל צורך באשפוז לפני או אחרי הבדיקה. למעשה האישה בדרך כלל תלך הביתה תוך חצי שעה.

מדובר בבדיקה בטוחה יחסית. עם זאת, במידה ומתפתח חום, גירוי מקומי, צירים, הרגשה כללית רעה וכדומה- יש לפנות מיידית למיון נשים.

לסיכום, הסיכון הכולל של בדיקת מי שפיר נמוך ביותר- פחות ממחצית האחוז מהבדיקות גורמות לסיבוכים. כיוון שכך הבדיקה מומלצת כאמצעי אבחנתי במרבית המקרים בהם יש צורך בדגימת רקמה עוברית החל מהשבוע ה-15 ואילך.