בדיקת מי שפיר – כל מה שרציתן לדעת

בדיקת מי שפיר – כל מה שרציתן לדעת

18/06/2019 0 By SwrWlCyyDh

בדיקת מי שפיר הינה עוד אחת מהבדיקות החשובות שיש לבצע במהלך ההריון ובמאמר זה נבין בדיוק למה לא כדאי לוותר עליה
 
ההריון מתחיל ואיתו כל הבדיקות המעייפות אך עם התפתחות הטכנולוגיה וההבנה של התחום כך גם יודעים לטפל בסיכונים טוב יותר ואפילו למנוע אותם. בדיקת מי שפיר הינה בדיקה חשובה מאוד ואחת מיני רבות במהלך תקופת ההריון בדיוק כמו בדיקת אולטרסאונד או בדיקת שקיפות עורפית. אז למה זו בדיקה כל כך נחוצה ומה מאפיין אותה?
 
מדוע חשוב כי תעברו בדיקת מי שפיר

בדיקה זו נועדה לצורך אבחון מומים בעובר במהלך ההריון ומספקת תשובה לשאלה האם העובר סובל מתסמונת דאון כמו גם מומים נוספים. גילוי בזמן של מום זה או אחרים יכול לשנות או לתכנן את מהלך ההריון והחיים לאחריו בצורה שונה לחלוטין ולכן חשוב להיות מוכנים לכל תשובה ואירוע.
 
מי הן האוכלוסיות בסיכון?

ככל שגיל האם עולה ובלי קשר לגיל האב, כך גם גדל הסיכוי כי העובר ילקה בתסמונת דאון. עקב זאת, משרד הבריאות ממליץ לבצע בדיקה זו לכל הנשים בהריון החל מגיל 35. חשוב לזכור כי שכיחות תסמונת דאון בקרב נשים בתחילת שנות ה-20 היא 1 ל-1,400 יחידות ואילו השכיחות בקרב נשים בנות 35 היא 1 ל-400 וזה כמובן ממחיש את חשיבות הבדיקה.
 
האם הבדיקה מסוכנת?

ישנו סיכון כלשהו בבדיקה זו מאחר ומדובר בהחדרה של מחט לתוך שק מי שפיר. עקב כך 1 מתוך 350 בדיקות עלולה להסתיים בהפלה אך זהו אחוז קטן ביותר שכן קטן אף יותר ככל שהרופא מקצועי ומנוסה מאוד בתחום ובבדיקה ספציפית זו.
 
באיזה שלב מתבצעת הבדיקה?

בדיקה זו מתבצעת החל משבועות 16-14 להריון אך בדר"כ בין שבועות 18-17 להריון וזאת מכיוון שבפרק זמן זה יש מספיק מי שפיר אך יחד עם זאת העובר אינו גדול מספיק ומאפשר את החדרת המחט בבטחה. לא תמיד יהיה צורך בבדיקה זו שכן במהלך בדיקות ההריון השגרתיות מתבצעת בדיקת דם הנקראת חלבון עוברי והיא עוזרת לנבא באמצעים סטטיסטיים אם הסיכוי האם הילד יוולד עם תסמונת דאון, כך שיתכן ובדיקה זו תהיה מספקת. יחד עם זאת, חשוב להבהיר כי רק בדיקת מי שפיר קובעת באופן מוחלט וודאי אם העובר סובל מתסמונת דאון או לא.
 
הכנה לבדיקה

אין צורך בהכנות מיוחדות טרם הבדיקה אך לאחריה יש צורך להיות במנוחה מוחלטת במשך 48 שעות ולכן יש להערך בהתאם ליומיים שלאחר הבדיקה כך שאם יש לכן תכנונים מוקדמים דאגו לקבוע לו"ז בהתאם.
 
אופן ביצוע הבדיקה

בשלב הראשוני תתבקשי לשכב על המיטה ולחשוף את הבטן ולאחר חיטוי איזור הדקירה הרופא יתבונן בעובר, במי השפיר ובשילייה באמצעות אולטרסאונד. בשלב הבא ותוך כדי התבוננות באולטרסאונד יחדיר הרופא מחט דקה דרך דופן הבטן (דקירה אשר אינה כואבת) לתוך הרחם. בשלב זה הרופא ישאב מעט מי שפיר לתוך מבחנות וכיוון שהכל מתרחש תוך כדי צפיה דרך אולטרסאונד וכמות המים הנשאבת הינה קטנה ביותר, אין כל סיכון לפגיעה כלשהי בך או בעובר.
  
חשוב לציין כי תסמונת דאון אינה מחלה תורשתית ולכן אם קיים במשפחה ילד החולה במחלה, אין זה משפיע על סיכויי הילד הבא להיות חולה ולהיפך