בדיקות גנטיות לפני הריון  – מה צריך לעשות ומה אפשר שלא

בדיקות גנטיות לפני הריון – מה צריך לעשות ומה אפשר שלא

18/06/2019 0 By SwrWlCyyDh

למרות שיש רופאים רבים שטוענים שבדיקות גנטיות הן מיותרות, עדיין נשים רבות מבקשות לעבור בדיקות שונות כדי לדעת מה צפוי לילדיהן. כנסו וגלו אילו בדיקות אתן יכולות לעבור לפני ההריון
 
כיום כאשר באמצעות בדיקות שונות ניתן לגלות מה בדיוק הסיכוי של העובר לקבל מאפיינים תורשתיים שונים של האם ושל האב ומה יהיה מצבו של העובר עם כניסת האישה להריון, אפשר להבין מדוע הורים רבים בוחרים לעבור בדיקות גנטיות לפני ההריון.

בדיקות אלו מאפשרות לגלות גנים שונים, למשל חירשות, עיוורון, אנמיה, טייזקס, גושה ועוד. האפשרות לגלות את הגנים הנ"ל, מאפשרים לאישה ולגבר להחליט האם ברצונם להיכנס להריון או לחילופין כיצד עליהם לנהוג בזמן ההריון כאשר הם יודעים שיש סיכוי שהעובר יתמודד עם קשיים שונים אחרי יציאתו לאוויר העולם.

בעד ונגד בדיקות גנטיות לפני הריון 

ישנן שלוש ביקורות עיקריות על בדיקות גנטיות לפני הריון, הן מגיעות מזוויות שונות, ואנחנו נתמודד איתן כאן:
הגישה הכלכלית – ביקורת שמפנים רופאים רבים דווקרא בטענה שבדיקות גנטיות לפני הריון, יוצרים חור כלכלי עצום להורים שבדרך. ההסבר הוא, שכל בדיקה שאיננה כלולה בסל הבריאות וחלק גדול מהן לא כלול, עולה בסביבות 500 שקל. מה שאומר שמספר בדיקות בקלות מגיעות לאלפי שקלים. לטענת הרופאים הדרך להתמודד עם הבעיה היא, לעשות רק בדיקות מהותיות והן:


בדיקות אחרות יש לעשות רק עם המצב הכלכלי מאפשר זאת. תמיד חשוב לבדוק אילו בדיקות נכללות לא רק בסל הבריאות אלא גם בביטוחים המשלימים ובביטוח בריאות שונים שברשותכם.

הגישה הרפואית/גנטית – הטענה היא שלא כל בדיקה גנטית מאפשרת לגלות ממה יסבול הילד ויתרה מזו, הסטיסטיקה מלמדת על אחוזים נמוכים מאוד של מחלות גנטיות שונות. למשל, הסיכוי שילד יוולד חירש על רקע גנטי הוא 1 מ-1000. הסיכוי שילד יחלה בתסמונת Usherהיא דומה. רופאים רבים טוענים, שגניקולוגים לא יכולים לתת להורים תשובה האם בגלל ששניהם בני עדות שונות , הילד יכול לסבול מבעיה כזו או אחרת. לא מעט רופאים טוענים שיש מי שמנצל את מצבם הרגיש של ההורים לעתיד כדי שיעשו עוד בדיקות.

מה הפיתרון? לעשות אך ורק בדיקות הריון שמשרד הבריאות ממליץ. בדיקות כמו טיי זקס, ציסטיק פיבורזיס, ובדיקות שמתאימות לעדות מסוימות כמו תסמונת בלום או ניומן פק (אשכנזים).

הגישה הרגשית– רבים סבורים שעצם הבדיקות בא להקל על ההורים להחליט שלא ללדת במידה והילד עלול לסבול מבעיה מסוימת. כאן נתמודד עם טענה זו בעזרת רופאים הסבורים, שלא ניתן לדעת בוודאות ממה העובר יסבול רק על סמך בדיקה גנטית שנערכת לפני שבני הזוג נכנסים להריון. מה עוד שעם כל בעיה ניתן להתמודד.

דברים שחשוב לדעת על בדיקות גנטיות לפני הריון

  • יש עדות שאכן יותר רגישות לבעיות שונות, אך מאחר וכיום ברוב המקרים בני הזוג הם בני עדות שונות, השפעת הגן היא פחותה
  • יש לדרוש מבן הזוג לעבור גם הוא את הבדיקה.
  • הבדיקות הן בדרך כלל בדיקות דם
  • התוצאות יתקבלו באותו יום או למחרת.
  • לעיתים תידרש בדיקה חוזרת כדי להגיע למסקנות סופיות
  • חשוב לבדוק אילו בדיקות נכללות בסל הבריאות ואילו בדיקות נכללות בביטוחים המשלימים השונים שברשותכם.
  • חשוב לזכור, גם בעיה גנטית ניתנת לפתרון.

רוצים לעבור בדיקות גנטיות לפני הריון? תשאירו פרטים ואנחנו נדאג שתקבלו הצעות מרופאים מובילים בתחום